🧑🎤 Kajko I Kokosz Scenariusz Lekcji
Cele lekcji Uczeń: wyodrębnia elementy świata przedstawionego, dokonuje selekcji materiału, uzasadnia swoje sądy i opinie. Metody: praca z tekstem, dyskusja. Pomoce: lektura. Przebieg lekcji 1. Wstępna rozmowa o postaciach w utworze. Analiza cytatów o ich wyglądzie, zwyczajach. 2. Porządkowanie postaci z lektury wg kryterium dobra i zła.
Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła.zbój łamignat - leśna czarownica Jaga (żona) Krwawy Hegemon - poddani (współwilbiciele) kasztelan Mirmił - Lubawa (żona) Kajko i Kokosz - towarzysze Mirmiła gdy idzie nauczyć się latać na miotle.
Kajko Kajko -niski, bardzo inteligentny i odważny. Najlepszy przyjaciel Kokosza. Uosobienie cech pozytywnych, choć od czasu do czasu, podobnie jak Kokosz, ulega różnym pokusom. Umie strzelać bardzo zręcznie z łuku a także umiejętnie włada mieczem.
Temat: Porządkujemy wydarzenia w komiksie"Kajko i Kokosz. Szkoła latania". Kajko i Kokosz - plan wydarzeń.
Kajko i Kokosz. Szkoła latania 4 TEST PODSUMOWUJĄCY CYKL LEKCJI O LEKTURZE 3. 280. 24. Scenariusz katechezy Autor: Jolanta Wysztygiel Klasa
Kajko i Kokosz: Szkoła Latania – słuchowisko. Rysunkowe opowieści z Mirmiłowa, wydawane od połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w „Świecie Młodych” oraz „Relaksie”, cieszą się słusznym statusem dzieła kultowego. My, ówcześni juniorzy, płakaliśmy ze śmiechu na widok smoka Milusia wpadającego z radosnym
Na wczasach. Kajko i Kokosz na Wczasach – komiks Janusza Christy z serii Kajko i Kokosz, oryginalnie publikowany w odcinkach w magazynie Świat Młodych w 1977 roku. Album (jako pierwszy w serii) doczekał się przekładu na język francuski - „Kaïko et Kokoche: En vacances” [1]
Kajko i Kokosz. Szkota latania 1. Podpisz wizerunki postaci wtašciwymi imionami. 2. Potacz bohaterów komiksu z odpowiednimi okrešleniami: Mirrnit Kajko Kokosz Hegemon podstqpny, zawziety wiecznie gtodny tatwowierny, ulegajacy wptywom odwažny, rozsadny, zaradny 3. l0imV. "Kajko i latania"Przygotowała: Anna StasiakCykl lekcji:Pierwsza wizyta w język słowami, czyli jak opowiedzieć komiksową story OKO6Klikaj w numer tematu, który masz danego dnia opracowaćTo już koniec dzisiejszej przygody z bohaterami komiksu. Jeszcze tylko kliknij w znacznik poniżej...Wyobraź sobie, że możesz przenieść się na jeden dzień do Mirmiłowa. Napisz, jak go spędziłeś i z którymi bohaterami spotkałeś się wybierzesz się z pierwszą wizytą do Mirmiłowa. Wyobraź sobie, że jesteś przybyszem, który obserwuje gród, jego życie codzienne, mieszkańców oraz okolicę,a następnie zanotuj swoje spostrzeżenia. Pracując z tekstem, uzupełnij kartę pracy, która znajduje się kartę nie masz możliwości drukowania, możesz narysować w zeszycie schemat podobny do tego na w znacznik, możesz zajrzeć do komiksu w wersji temat lekcji w 1Temat: Pierwsza wizyta w czy poprawnie rozwiązałeś kartę pracy Uzupełnij lub (jeśli jest taka potrzeba) nanieś poprawki w swych notatkach. Karta pracy stanowi Twoją notatkę - wklej ją do 2Temat: Poznajemy język temat posłuchaj piosenki i powiedz, czego możemy się z niej dowiedzieć o dowiedzieć się czegoś o komiksach możesz też przeczytać tekst piosenki Wysłuchałeś nagrania lub przeczytałeś tekst piosenki, zapisz więc swoje spostrzeżenia w formie notatki graficznej. Pomoże Ci w tym gra "O rety! Krety!" Za chwilę poznasz lepiej język komiksu. Korzystając z tekstu lektury, powiedz, jak autor komiksu wyraził i zapisał:• dźwięki,• krzyk,• myśli bohaterów,• wypowiedzi bohaterów,• wypowiedzi grupy osób,• wypowiedzi w tekście odpowiednie przykłady, które posłużą Ci do stworzenia notatkę w formie strony ze Słownika komiksowego Ci zasady dotyczące budowy słownika:- kolejne hasła umieszczamy w nim w porządku alfabetycznym,- każdemu z nich towarzyszą odpowiednie informacje, np. wyjaśnienie lub w zeszycie kolorowym długopisem definicję to historia opowiedziana za pomocą obrazków, na które naniesione są w dymkach wypowiedzi i myśli bohaterów oraz krótkie informacje od narratora. Informacje dotyczące dźwięków, ruchu czy emocji znajdują się bezpośrednio na obrazkachNa dziś to już wszystko. Dziękuję Ci za współpracę BackLekcja 3Temat: Malowanie słowami, czyli jak opowiedziećkomiksową temat działania mają na celu przygotowanie Cię do opowiedzenia jednej z przygód ukazanych w komiksie "Kajko i Kokosz. Szkoła latania".Przypomnij sobie wiadomości z poprzedniej lekcji. Wskaż różnice pomiędzy komiksema opowiadaniem – w tym celu wykonaj ćwiczenie:Otwórz komiks na stronie 3, na której zaczyna się historia, i dowiedz się, co zaszło pewnego dnia w chatce Jagi i Łamignata. Czytaj tekst zamieszczony na tej stronie bardzo co się zdarzyło?Spróbuj określić, na czym polega humorystyczny charakter punkty tak, aby powstał plan wydarzeń zgodny z tym, co zdarzyło się w chatceJagi i się uważnie bohaterom ukazanym na obrazkach i postaraj się jak najdokładniejich postaci dobierz odpowiednie cechy:Pracując z tekstem, wykonaj kolejne zadania. Przygotują Cię one do stworzenia opowiadania o tym, co przydarzyło się bohaterom komiksowej dała Łamignatowi pewien przedmiot. Napisz w zeszycie, jak wyglądał i o jakich jego niezwykłych właściwościach zapewniała męża się, co mógł czuć każdy z bohaterów, i przyporządkuj mu odpowiednie uczucie. Wyjaśnij, co było przyczyną takich emocji. Tabelkę przerysuj do w zeszycie opowiadanie o tym, co zdarzyło się w chatce Jagi i Łamignata. Wykorzystaj materiał z wcześniejszych ćwiczeń. Pamiętaj, że opowiadanie musi składać się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia, które wyodrębnić należy akapitem POWODZENIA!III IIILekcja 4Temat: Komiksowe story temat dzisiejszym zadaniem będzie stworzenie Nowych przygód Kajka i Kokosza z uwzględnieniem wylosowanych sześć obrazków, które będą dla Ciebie inspiracją do tworzenia w dowolnej kolejności wylosowane motywy, stwórz komiks lub opowiadanie okolejnej, nieznanej dotąd przygodzie Kajka i tym celu:• zastanów się, co mogło się zdarzyć i o czym będzie opowiadać Twoja historia,• zapisz pomysły w formie planu wydarzeń,Jeśli zdecydowałeś się wykonać komiks:• naszkicuj odpowiednie obrazki,• zapisz na obrazkach wypowiedzi i myśli postaci, a w ramkach informacje o czasie, miejscui okolicznościach zdarzeń,• pokoloruj zdecydowałeś się napisać opowiadanie:• umieść wymyślone wydarzenia w określonym czasie i miejscu,• zapisz dialogi postaci,• możesz ozdobić swoją pracę masz ochotę pochwalić się swoją pracą, chętnie ją zobaczę Prześlij ją do mnie - czekam z niecierpliwością!Bystre Oko - czy możesz tak o sobie powiedzieć?sprawdź!!!Na zakończenie pracy z lekturą mam dla Ciebie niespodziankę...Dziękuję za uwagę!
Katalog Aleksandra Mikulska, 2022-06-20Dąbrowa GórniczaJęzyk polski, KonspektyPierwsza wizyta w Mirmiłowie - konspekt lekcji KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO Klasa: IV Czas trwania zajęć: 45min Temat: Spotkanie z lekturą. Pierwsza wizyta w Mirmiłowie. Odniesienie do podstawy programowej – treści nauczania I. 1. 1) 7) 14) 16) 19) 2. 2) 5) II. 1. 6) 2. 3) 7) 4. 1) 2) III. 1. 1) 3) 4) 2. 1) 5) IV. 1) 2) 3) 7) 9) I. Cele lekcji Cel ogólny: utrwalenie problematyki i treści lektury obowiązkowej. Cele operacyjne – uczeń potrafi: • pozyskiwać informacje z różnych źródeł i dokonywać ich selekcji według określonych kryteriów; • prezentować informacje dotyczące pisarza w formie dramy; • tworzyć tekst poprawny pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym i językowym; • wskazywać i określać elementy świata przedstawionego; • wyrażać opinię na temat postaci i uzasadniać swój sąd; • wykorzystywać TIK do utrwalania wiedzy; • popierać swoje stanowisko argumentami; • redagować zaproszenie. II. Metody lekcji i formy pracy: • podające: rozmowa nauczająca, pogadanka, praca z tekstem; • problemowe: - aktywizujące: praca indywidualna, grupowa, w zespole, burza mózgów, dyskusja, drama; • eksponujące: pokaz połączony z przeżyciem; • praktyczna: ćwiczenia praktyczne, metoda tekstu przewodniego, metoda projektu • programowa: z użyciem komputera, tablicy multimedialnej III. Środki dydaktyczne: • lektura: Janusz Christa, „Kajko i Kokosz. Szkoła Lata”; • prezentacja multimedialna; • filmik • narzędzia TIK: • Komputer • Tablica interaktywna • Zestaw ćwiczeń – karta pracy KOMPETENCJE KLUCZOWE Sposób realizacji kompetencji podczas zajęć Kompetencje rozumienia i tworzenia informacji Tworzenie informacji w oparciu o tekst przewodni Kompetencje językowe Redagowanie formy wypowiedzi na temat i zgodnie z celem Kompetencje cyfrowe Tworzenie przez uczniów ćwiczeń interaktywnych za pomocą narzędzi TIK Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się Udział w scence dramowej – improwizacja uczniów Kompetencja obywatelskie Udział w debacie mającej na celu wyłonienie wspólnego stanowiska Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej Prezentacja utworu poetyckiego napisanego przez ucznia w związku z omawianą na zajęciach lekturą. Udział uczniów w szkolnym projekcie „Co mi w duszy gra”. IV. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne: - przywitanie klasy, przedstawienie gości, sprawdzenie obecności. 2. Przedstawienie tematu oraz celów lekcji. NaCoBeZU (co uczniowie będą potrafili po lekcji) czyli KRYTERIA SUKCESU: - rozumiem przeczytany tekst, - wyszukuję w tekście potrzebne informacje, - piszę tekst poprawny pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym i językowym, - wyrażam opinię i ją uzasadniam. 3. Zaprezentowanie przez nauczyciela planu pracy grupowej z lekturą. Wskazanie głównych zadań i intencji projektu. 4. Prezentacja efektów pracy zespołowej uczniów. Grupa dziennikarzy: • Przedstawienie zadania; • Prezentacja filmiku o autorze komiksu „Kajko i Kokosz”; • Scenka dramowa – wywiad z pisarzem; Scenariusz scenki: Wywiad z Januszem Christą D. Dzień dobry, nazywam się John Kowalsky. Jestem dziennikarzem gazety „Dziennik Literacki”. Moim gościem jest znany polski twórca komiksów – pan Janusz Christa. Witam serdecznie. D. Proszę nam powiedzieć, kiedy ujawnił się pański talent? Oj, już w szkole podstawowej. Jako chłopiec rysowałem we wszystkich zeszytach. D. Które swoje dzieło uważa pan za najpopularniejsze wśród młodzieży? To rzecz oczywista – „Kajko i Kokosz”. D. Czy może pan przypomnieć naszym młodszym słuchaczom, kiedy powstał ten komiks? W 1972 roku. D. Jak nazywało się czasopismo, które zamieszczało przygody Kajka i Kokosza? Był to „Świat Młodych”. D. To już wszystkie nasze pytania. Dziękuję za wywiad i gratuluję wielkiego sukcesu. Ja również dziękuję i życzę moim młodym czytelnikom wspaniałych wrażeń przy lekturze. • Zadanie dla uczniów; tworzenie tekstu poprawnego pod względem językowym, ortograficznym i interpunkcyjnym. Grupa detektywów; • Przedstawienie zadania; • Prezentacja przedmiotów związanych z akcją komiksu; Charakteryzowanie elementów świata przedstawionego na podstawie prezentowanych faktów, przedmiotów i pojęć związanych z lekturą; • Zadanie dla uczniów: wyrażenie własnego stanowiska na temat postaci z uzasadnieniem i przykładem. Grupa informatyków; • Prezentacja zadania; • Zadanie dla uczniów; udział klasy w ćwiczeniach interaktywnych utrwalających znajomość lektury. Grupa adwokatów; • Prezentacja zadania; • Przedstawienie przez nauczyciela stanowiska w sprawie postaci zbójcerzy w utworze. Wskazanie cech charakterystycznych postaci i sposobu ich postępowania w formie mowy oskarżycielskiej; • Zaprezentowanie przez uczniów argumentów broniących zbójcerzy; • Wspólna dyskusja i burza mózgów na temat wyroku w sprawie zbójcerzy; • Redagowanie zaproszenia na ucztę pojednawczą kasztela Mirmiła ze zbójcerzami. 5. Ewaluacja pracy Podsumowanie zajęć przez uczniów za pomocą niedokończonych zdań: Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem/am się, że… Najbardziej podobało mi się … Najmniej podobało mi się … Zainteresowało mnie … Trudność sprawiło mi … 6. Praca domowa – wykonanie ćwiczenia interaktywnego opracowanego przez grupę informatyków. Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
"Kształcenie ogólne w szkole podstawowej ma na celu: (...) 6) ukazywanie wartości wiedzy jako podstawy do rozwoju umiejętności; 7) rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów oraz motywacji do nauki; 8) wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat; (...) 10) wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej; (...) 12) zachęcanie do zorganizowanego i świadomego samokształcenia opartego na umiejętności przygotowania własnego warsztatu pracy; Najważniejsze umiejętności rozwijane w ramach kształcenia ogólnego w szkole podstawowej to: (...) 6) praca w zespole i społeczna aktywność;(...) I ETAP EDUKACYJNY: KLASY I–III – EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA (...) Do zadań szkoły w zakresie edukacji wczesnoszkolnej należy: 1) wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka przez organizowanie sytuacji edukacyjnych umożliwiających eksperymentowanie i nabywanie doświadczeń oraz poznawanie polisensoryczne, stymulujących jego rozwój we wszystkich obszarach: fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym; 2) zapewnienie prawidłowej organizacji zabawy, nauki i odpoczynku dla uzyskania ciągłości procesów adaptacyjnych w odniesieniu do wszystkich dzieci, w tym rozwijających się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony; (...) Treści nauczania- wymagania szczegółowe I. Edukacja polonistyczna. 1. Osiągnięcia w zakresie słuchania. Uczeń: 1) słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela, innych osób z otoczenia, w różnych sytuacjach życiowych, wymagających komunikacji i wzajemnego zrozumienia; okazuje szacunek wypowiadającej się osobie; 2) wykonuje zadanie według usłyszanej instrukcji; zadaje pytania w sytuacji braku rozumienia lub braku pewności zrozumienia słuchanej wypowiedzi; 3) słucha z uwagą lektur i innych tekstów czytanych przez nauczyciela, uczniów i inne osoby; (...) 2. Osiągnięcia w zakresie mówienia. Uczeń: 1) wypowiada się płynnie, wyraziście, stosując adekwatne do sytuacji techniki języka mówionego: pauzy, zmianę intonacji, tempa i siły głosu; (...) 3. Osiągnięcia w zakresie czytania. Uczeń: 1) czyta płynnie, poprawnie i wyraziście na głos teksty zbudowane z wyrazów opracowanych w toku zajęć, dotyczące rzeczywistych doświadczeń dzieci i ich oczekiwań poznawczych; (...) 3) wyodrębnia postacie i zdarzenia w utworach literackich, ustala kolejność zdarzeń, ich wzajemną zależność, odróżnia zdarzenia istotne od mniej istotnych, postacie główne i drugorzędne; wskazuje cechy i ocenia bohaterów, uzasadnia swą ocenę, wskazuje wydarzenie zmieniające postępowanie bohatera, określa nastrój w utworze; odróżnia elementy świata fikcji od realnej rzeczywistości; byty rzeczywiste od medialnych, byty realistyczne od fikcyjnych;(...) 5) eksperymentuje, przekształca tekst, układa opowiadania twórcze, np. dalsze losy bohatera, komponuje początek i zakończenie tekstu na podstawie ilustracji lub przeczytanego fragmentu utworu;(...) 4. Osiągnięcia w zakresie pisania. Uczeń: 1) pisze odręcznie, czytelnie, płynnie, zdania i tekst ciągły, w jednej linii; rozmieszcza właściwie tekst ciągły na stronie zeszytu, sprawdza i poprawia napisany tekst; 2) układa i zapisuje opowiadanie złożone z 6–10 poprawnych wypowiedzeń w ramach zagadnień opracowanych podczas zajęć; opisuje np. osobę, przedmiot, element świata przyrody na podstawie własnych obserwacji lub lektury; (...) 6. Osiągnięcia w zakresie samokształcenia. Uczeń: 1) podejmuje próby zapisu nowych, samodzielnie poznanych wyrazów i sprawdza poprawność ich zapisu, korzystając ze słownika ortograficznego; (...) V. Edukacja plastyczna. (...) 2. Osiągnięcia w zakresie działalności ekspresji twórczej. Uczeń: 1) rysuje kredką, kredą, ołówkiem, patykiem (płaskim i okrągłym), piórem, węglem, mazakiem; (...) 8) ilustruje sceny i sytuacje (realne i fantastyczne) inspirowane wyobraźnią, baśnią, opowiadaniem i muzyką; korzysta z narzędzi multimedialnych; (...)" Zgodne z podstawą programową zatwierdzoną w 2017 r.
kajko i kokosz scenariusz lekcji